baner
strona głównapsstm Serwis juzwychodze tramwaje w Gdańsku CIVITAS MIMOSA Motorniczy wyjaśnia

Dodatkowa informacja o sposobie dojazdu na Westerplatte

autor: Krystian Birr
24.02.2010 (aktualizacja: 12.04.2011)
zdjęcie
Tak wyglądała informacja o sposobie dojazdu na Westerplatte.
Wszyscy chyba zdają sobie sprawę , jak istotnym miejscem dla turysty odwiedzającego Gdańsk jest Westerplatte. Niestety okazuje się, iż dojazd doń transportem publicznym jest utrudniony. Choć w okresie letnim w weekendy co roku uruchamiana jest specjalna linia autobusowa 606, pozwalająca na szybki i bezpośredni dojazd z dworca głównego na Westerplatte, to w dzień powszedni podróż ta może sprawić trudność gościom naszego miasta.

Problem wynika z braku czytelnej informacji pasażerskiej. W ubiegłym roku na przystanku Dworzec Główny PKP pojawiła się szczegółowa informacja o sposobie dojazdu na Westerplatte. Informacja ta zniknęła jednak wraz z pojawieniem się nowej gabloty informacyjnej na wiacie przystankowej. Warto zauważyć, iż informacja ta zalecała przesiadkę z tramwaju linii 8, bądź 13 na przystanku Akademia Muzyczna, gdzie powstaje kolejny problem w zlokalizowaniu przystanku autobusowego linii 106. Pasażer wysiadający z tramwaju dostrzega przystanek dla linii 112, 178 itd. nie zaś właściwy, ukryty za drzewami, po drugiej stronie ulicy.

Niejasność obecnej sytuacji można rozwiązać umieszczając przy zejściu do tunelu z peronu tramwajowego, tablicę informacyjną wskazującą, z którego przystanku odjeżdżają poszczególne linie. Podobny sposób informacji funkcjonuje już od paru miesięcy przy dworcu głównym PKP.
zdjęcie
Tablice informacyjne przy zejściu do tunelu przy dworcu.

Propozycje:
  • umieszczenie na przystanku Dworzec Główny PKP szczegółowej informacji o sposobie dojazdu na Westerplatte,
  • zamontowanie tablicy informacyjnej przy zejściu do tunelu z przystanku Akademia Muzyczna (kier. Stogi),
  • dodatkowo zawarcie stosownej informacji na stronie internetowej ZTM.

aktualizacja 12.04.2011:
Na początku bieżącego roku na przystanku autobusowym Akademia Muzyczna w kierunku Sobieszewa, Stogów itd. pojawiła się następująca mapka:
zdjęcie
Mapka informacyjna na przystanku Akademia Muzyczna
Choć cieszy fakt dostrzeżenia problemu przez ZTM, to jednak działania te są niewystarczające, o czym świadczy komentarz Pani Marty pod tym artykułem.


Uwaga! Informacja dla turystów o sposobie dojazdu na Westerplatte

Od tego roku w okresie wakacyjnym we wszystkie dni tygodnia z przystanku autobusowego przy dworcu głównym (przy KFC) odjeżdżają autobusy linii 606, które dowożą bezpośrednio na Westerplatte. Na linii 606 obowiązuje taryfa zwykła (bilet normalny 2,80).
Poza sezonem letnim zaś, będąc przy dworcu głównym należy wsiąść w tramwaj linii 3 lub 8 (w kierunku Stogów) lub 9 (w kierunku Przeróbki), a następnie wysiąść na przystanku Akademia Muzyczna. Tam, schodząc do przejścia podziemnego należy udać się na prawo. Wychodząc z tunelu na wprost znajduje się przystanek początkowy linii 106 i 138, którymi dojechać można na Westerplatte.

Życzę dobrej pogody!
aktualizacja (08.07.2011)

>>> Skomentuj propozycję....
imię i nazwisko:

e-mail (niewymagany - tylko dla ew. kontaktu):

komentarz:

Komentarze muszą spełniać następujące warunki:
  • podpisane imieniem i nazwiskiem autora,
  • zawierające merytoryczną treść!
  • napisane poprawnie stylistycznie, gramatycznie i ortograficznie
Uwaga! Wszystkie komentarze muszą zostać zatwierdzone przez administratora!
komentarze:
Marta Partyka
Witam, ostatni weekend spędziłam w Gdańsku. Mimo niesprzyjającej aury postanowiłam pojechać na Westerplatte. Kierując się zasadą "koniec języka za przewodnika" trafiłam na przystanek 106 na Akademii Muzycznej. Na miejscu byłam ok godziny 11. Jakież było moje zaskoczenie, że w soboty odjeżdża tylko jeden autobus, oczywiście przed 11. W dni powszednie sytuacja nie wygląda lepiej, zgodnie z rozkładem mamy do wyboru dwa autobusy na dzień (żeby ktoś nie pomyślał, że na godzinę!)
Krystian Birr
Dzień dobry, przyznam, że na początku kompletnie nie zrozumiałem o czym Pani pisze. Po chwili namysłu domyśliłem się, iż udała się Pani na zły przystanek. Zgodnie z "intrukcją" w tym artykule, powinna Pani "schodząc do przejścia podziemnego udać się na prawo". Tymczasem wnioskuję, że udała się Pani w lewo i trafila na inny przystanek o tej samej nazwie, skąd odjeżdżają tylko te autobusy tej linii, które "rozpoczynają pracę w danym dniu" (wyjazdowe z zajezdni).

Podsumowując:
"Schodząc do przejścia podziemnego należy udać się na prawo. Wychodząc z tunelu na wprost znajduje się przystanek początkowy linii 106 i 138, którymi dojechać można na Westerplatte."
Dodatkowo na Pani "błędnym" przystanku została (między innymi na skutek tego artykułu) umieszczona specjalna mapka i informacja, gdzie znajduje się właściwy przystanek linii 106 i 138. (zdjęcie tej mapki zamieściłem dzisiaj powyżej)

Dziękuję jednak za komentarz, mam nadzieję, że pomimo trudności udało się Pani dotrzeć na Westerplatte. Niestety do dnia dzisiejszego nie zostały zrealizowane punkty z powyższej propozycji, stąd też wciąż gościa naszego miasta spotykają się z tym problemem.

statystyka
Krystian Birr © 2010-2012 Wszelkie prawa zastrzeżone.
www.transportmiejski.birr.pl